Kebab króluje w Europie od 50 lat. W Polsce ponad 6% osób uważa kuchnię wschodnią, w tym kebab, za swoją ulubioną. Potrawa ta znana jest już niemal na całym świecie i z powodzeniem wyplenia amerykańskie burgery czy włoską pizzę. Skąd wzięła się popularność kebaba? Jak to się stało, że potrawa ta przywędrowała do Europy i w pół wieku stała się daniem międzynarodowym? Wszystko zaczęło się na Zachodzie.
Kebab czy kebap?
Na początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest rzeczony kebab. To określenie potrawy kuchni arabskiej, pod którą kryje się niemal dwadzieścia różnych dań. W Polsce kebab kojarzy się zazwyczaj z döner kebap, czyli tureckim daniem z drobiu lub baraniny. I w tym momencie dochodzimy do kluczowego pytania: kebab czy kebap?
W Polsce utarło się chodzenie na kebab, jedzenie kebabu, a punkty gastronomiczne często nazywane są kebabowniami. Tymczasem w języku tureckim danie to pisane jest przez „p” na końcu, stąd na szyldach niektórych barów możemy ujrzeć słynny „kebap”. Z punktu widzenia języka polskiego nazwa ta jest niepraktyczna i trudno byłoby ją odmienić, a zatem przyjęliśmy łatwiejszą, arabską wersję kebabu.
Niemcy i Anglia – walka o pierwszeństwo
Nie do końca wiadomo, gdzie powstały pierwsze punkty gastronomiczne, serwujące tak popularny przysmak. Według niektórych stało się to w Berlinie, który obecnie uważany jest za raj dla amatorów kebabu. W 1971 i 1972 roku w Berlinie Zachodnim powstały pierwsze budki z tureckimi daniami, założone przez imigrantów, sprowadzonych do Niemiec, aby odbudować kraj po wojnie. Nie wszyscy jednak odnaleźli pracę w Europie, rozpoczęli zatem zakładanie własnych działalności, jak choćby budki z kebabem.
Inną wersję historii drogi kebabu do Europy podają Anglicy. Według nich pierwszy bar z kebabem został otwarty w 1966 roku w Londynie. Niemniej jednak to Berlin jednoznacznie kojarzy się z tak popularnymi kebabami, które obecnie stały się symbolem globalizacji tak samo, jak McDonald’s czy skrzydełka z KFC.
Döner kebab a şiş kebab
Döner kebab to powszechnie kojarzona przez Polaków potrawa, na którą składa się mięso drobiowe lub wołowe, skrajane ze specjalnego rożna, podawane z surówką w picie, macy lub bułce, do którego dodawane są ostre i łagodne sosy. Można również spotkać się z dönerem podawanym w placku lewiasz. To typowo tureckie danie, robiące międzynarodową karierę.
Şiş kebab natomiast jest potrawą wywodzącą się z Armenii, Izraela i Iranu. Oznacza szaszłyk z pieczonego, zazwyczaj mielonego mięsa z przyprawami. Taką nazwę możemy usłyszeć także w Polsce w budkach prowadzonych przez Arabów, Turków lub Persów. Częściej z şiş kebabem mamy do czynienia w restauracjach niż w barach szybkiej obsługi.