Kebab to danie, które doskonale zna każdy Polak. Według badań co trzeci rodak, spożywający posiłki poza domem sięga właśnie po kebab. Nie ma się czemu dziwić – to tureckie danie zapewnia solidną porcję kalorii za niewielką cenę. Czy jednak rzeczywiście znamy tę potrawę tak dobrze, jak nam się wydaje? Oto porcja ciekawostek od producenta kebabu.
Kebab – tylko turecki?
W Polsce kebab zazwyczaj kojarzymy z döner kebabem, podawanym w bułce lub picie. W języku tureckim kebabem określane są różne rodzaje grillowanego lub mielonego mięsa z dodatkami. Potrawa ta pochodzi z Persji, ale szybko została rozpowszechniona w Turcji i krajach Bliskiego Wschodu. Co ciekawe, kebab ma swoich „kuzynów” zarówno w Europie, jak i w Ameryce Południowej. Do „kebabowej” rodziny należą:
- meksykański Tacos,
- grecki Gyros,
- japońskie Yakitori,
- arabska Shoarama.
Wartość kaloryczna kebabu
Kebab zazwyczaj składa się z mięsa, bułki, warzyw oraz sosu. To typowe składniki tradycyjnego obiadu, dlatego tak często spożywamy go właśnie po południu. Zazwyczaj porcja kebabu to ponad 850 kalorii, w tym około 35 gramów tłuszczu. Wbrew pozorom taka kaloryczność nie czyni go niezdrowym. Dzięki zawartości warzyw i sosów, tworzonych na bazie jogurtów, kebab dostarcza nam wielu składników odżywczych, jak na przykład:
- witaminy B1 i E,
- żelazo,
- kwas foliowy.
Kebab idealny – największy kebab na świecie
Wielu z nas, wybierając się na kebab wybiera lokale, które serwują najbardziej okazałe porcje. Dla producenta kebabu to ogromny plus – większe porcje, więcej klientów, większe zapotrzebowanie na mięso dla danej restauracji, a to przekłada się na korzyści dla wszystkich ogniw biznesu gastronomicznego. Jednak żaden fastfood z kebabem nie może porównać się z tureckim rozmachem. To właśnie w Ankarze przygotowano największy kebab na świecie. Mierzył 2,6 metra, ważył 1198 kilogramów, a nad jego stworzeniem czuwało aż 10 kucharzy!
Platynowy kebab
Producenci kebabu i kucharze prześcigają się, by zaskoczyć swoich konsumentów. Andy Beats z wschodniego Londynu postanowił stworzyć kebab, składający się z możliwie najbardziej wykwintnych składników, zachowując przy tym tradycyjną formę dania. Do swojego kebabu użył:
- naturalnej oliwy z oliwek,
- sera feta z beczki,
- szafranu,
- pomidorów w kształcie bawolego serca,
- papryczki chili,
- sałatki z sałaty i rzeżuchy oraz ogórka, salsy, czosnku, sałaty, cytryny i mięty,
- jogurtowego sosu,
- łopatki z mielonej jagnięciny,
- jadalnych płatków platyny,
- szampana Krug,
- fioletowych pomidorów.
Kompozycję tę można nabyć w Stockwell, płacąc za nią „jedynie” 750 funtów, czyli około 3500 złotych.