Kebab to mięsna potrawa kuchni orientalnej.
Określenie to obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy m.in.:
iskender kebab, adana kebab, şiş kebab, büryan kebab

Kebab kiedyś i dziś

W Europie słowo kebab oznacza zazwyczaj döner kebab, czyli danie kuchni bliskowschodniej w szczególności tureckiej pochodzenie z miasta Bursa nad morzem Marmara. Jest on w postaci baraniny (może być to również mięso cielęce lub drobiowe) skrawane z pionowego rożna ,z surówką i owczym serem  .Powszechne jest jedzenie kebabu z ayranem – napojem wytwarzanym z jogurtu i wody z dodatkiem soli.

Współcześnie przekształcone w danie typu fast food, podawane z  chlebem,  lub  w bułce z surówką warzywną oraz różnymi sosami – łagodnymi lub ostrymi.
W krajach bliskowschodnich słowo kebab oznacza najczęściej nie döner kebab, lecz shish  kebab (po turecku ‘pieczone mięso na szpikulcu’), czyli szaszłyk z pieczonego, często mielonego mięsa. Döner kebab znany jest  jako shawarma.

Büryan kebab znany od wieków na terenach zamieszkałych przez Kurdów  pochodzi z miasta Bitlis  leżącego na wschodzie Turcji.Tradycja  tego kebaba sięga średniowiecza. Przygotowywany jest z mięsa koziołków lub jagniąt hodowanych w górach  , które jest  jedynie solone .Pieczone w specjalnych piecach wykonanych  z gliny jako zagłębienie w ziemi w których zawieszone jest na specjalnych hakach. Piece są opalane drewnem .Na dnie pieca umieszczone jest naszynie zbierające tłuszcz. Piec  po rozgrzaniu i usunięciu drewna i  zawieszeniu mięsa  jest zamykany pokrywą blaszaną uszczelnioną gliną. Czas pieczenia około 2,5 godz. Mięso po wyjęciu z pieca krojone wg potrzeb i podawane z sałatkami oraz pieczywem.